Rabu, 27 April 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce i względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na plot i furtkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa skał na sztachety z Winylu na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas rozmaite kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można także ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z PCV używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na sztachetki PVC na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i sztacheta z plastiku na plot i furtę sztachetowa unosi się z skał przeróżnego zarysu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z odłamków o nietypowych konturach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, aby postać każdego następnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar